Darsni tahlil qilish sxemasi. Darslarni tahlil qilish misoli (FSES)

Mundarija:

Darsni tahlil qilish sxemasi. Darslarni tahlil qilish misoli (FSES)
Darsni tahlil qilish sxemasi. Darslarni tahlil qilish misoli (FSES)
Anonim

Zamonaviy sharoitda oʻrta maktab direktori oʻrinbosarining faoliyat doirasi kengayib bormoqda. Shu sababli, doimiy ravishda nazoratning yangi usullarini izlash zarur bo'lib, bu minimal vaqt sarflash va darsda o'qitish qanday va qanday usullar bilan olib borilayotgani haqida ko'proq ma'lumot olish imkonini berdi. Shunga ko‘ra, zamonaviy va yaxshi ishlab chiqilgan darsni tahlil qilish sxemasi bu muammoni hal qilishga yordam beradi.

Umumiy tahlil mavzusi

Ma'lumki, Federal davlat ta'lim standarti o'qitishda o'quvchining rivojlangan va etuk shaxsiga aylanishga qaratilgan tizimli-faollik yondashuvidan foydalanishni talab qiladi. O'qish qiziqarli bo'lishi va o'qituvchining faoliyati samarali bo'lishi uchun o'z vaqtida, ammo "yumshoq" nazorat kerak. Ko‘plab savollar tug‘iladi: darsni qanday to‘g‘ri tashkil etish, tarqatma materiallar va uslubiy materiallardan o‘qituvchiga ham, tinglovchiga ham foydalanishi uchun qulay bo‘lishi uchun qanday tartibga solish kerak.

darsni tahlil qilish jadvali
darsni tahlil qilish jadvali

Biz Federal Davlat Ta'lim Standarti tavsiyalari va o'qituvchilar tajribasiga asoslangan qisqa va klassik dars tahlili sxemasini taklif qilamiz. Ushbu ishlanma sizga mavzu va diqqat markazidan qat'i nazar, deyarli har qanday darsni tez va to'liq tahlil qilishga yordam beradi.

Dars tuzilishi

Birinchidan, talabalar bilan ishlashning har bir "sessiyasi" qaysi bosqichlarni o'z ichiga olishi kerakligini aniqlaymiz. Shunday qilib, umumiy tavsiyalar:

  • Tashkiliy bosqich.
  • Darsning maqsad va vazifalarini chiqarish, o’quvchilarni rag’batlantirish. Ko'p narsa ushbu bosqichning to'g'riligiga bog'liq. Masalan, adabiyot darsini tahlil qilishda siz kiritilgan ma'lumotlarga va o'qituvchi o'quvchilarni qiziqtirmoqchi bo'lgan so'zlarga e'tibor berishingiz kerak.
  • Bilimlarni yangilash. Oddiy qilib aytganda, bu vaqtda talabalarga mavzuning allaqachon o'zlashtirilgan xaritasiga "qo'shishi" kerak bo'lgan yangi ma'lumotlar beriladi.
  • Talabalar topilmalarni oʻzlashtiradilar, adabiyotlarni oʻqiydilar va uslubiy materiallarni oʻqish orqali mavzu bilan koʻproq tanishadilar.
  • Oʻqituvchi yetakchi savollar berib, oʻquvchilarining yangi materialni qanchalik oʻzlashtirganliklarini tekshiradi.
  • Qabul qilingan ma'lumotlarni birlashtirish.
  • Yangi uy vazifasi beriladi, bunda oʻquvchilar mavzu bilan koʻproq tanishadilar va u bilan mustaqil ishlashni oʻrganadilar.
  • Reflektsiya. Talabalar eshitgan va koʻrgan hamma narsani tahlil qiladi, xulosa chiqaradi.

Bilimlarni maksimal darajada mustahkamlashga qanday erishish mumkin?

Shunday qilib, bolalar haqiqatan ham ma'lumotni o'zlashtiradi va o'rganadikelajakda foydalaning, siz ko'proq harakat qilishingiz kerak. Amaliyot shuni ko'rsatadiki, bitta dars etarli emas. Bizga bir soniya kerak, tuzatish. Umuman olganda, uning tuzilishi yuqoridagilardan deyarli farq qilmaydi, ammo Federal Davlat Ta'lim Standarti talabalarga konsolidatsiya uchun situatsion topshiriqlarni berishni tavsiya qiladi: odatiy va o'zgartirilgan. Shunday qilib, siz aniq ko'rishingiz mumkinki, bolalar haqiqatan ham materialning to'liq hajmini o'rgandilar va ularni "dala sharoitida" ishlatishlari mumkin. Bu juda muhim.

fgos darslarini tahlil qilish sxemasi
fgos darslarini tahlil qilish sxemasi

Shunday qilib, biz sinflarning tuzilishini aniqladik. Ammo darsni tahlil qilish sxemasi bunga qanday aloqasi bor? Hammasi oddiy: uning klassik tuzilishini bilmasdan turib, biror narsani tekshirish va nazorat qilish qiyin bo'ladi. Keling, mavzu bilan tanishuvimizni davom ettiramiz.

GEF darsini tahlil qilish uchun topshiriqlar

Muayyan darsning borishi qanchalik toʻliq tahlil qilinsa, oʻqituvchiga shunchalik malakali va asosli tavsiyalar berilishi mumkin. Ular mutaxassisga (ayniqsa yosh) o'z darslarida bergan materialni etarli darajada o'zlashtirmaslikka olib keladigan muammolarning sabablarini aniqlashga yordam beradi. Bundan tashqari, ishdagi kamchiliklarni muntazam ravishda tuzatish nafaqat uning samaradorligini oshiradi, balki o'qituvchining o'ziga bo'lgan hurmatini sezilarli darajada oshiradi.

Darhol ogohlantirilishi kerakki, biz taklif qilgan darsni tahlil qilish sxemasi yaxshi rivojlangan fikrlash qobiliyatini o'z ichiga oladi. Bu mahoratsiz oʻz xato va xatolaringizni tuzatish va baholash uchun “orqaga qarash” imkonsizdir.

Nega buni qilish kerak?

Demak, mashgʻulotlar sifatini oʻrganish taʼminlanadiquyidagi bebaho xususiyatlar:

  • Talabalar uchun ham, oʻzingiz uchun ham maqsad va vazifalarni toʻgʻri belgilashni oʻrganing.
  • Materialni taqdim etish shartlari va usullari hamda oʻquv muammolarini hal qilish tezligi oʻrtasidagi bogʻliqlikni koʻrishni oʻrganing.
  • O`qituvchi tomonidan qo`llaniladigan ayrim pedagogik usullarni amaliyotda qo`llash samaradorligini bashorat qilish va oldindan ko`ra bilish qobiliyatini shakllantirish.
  • Nihoyat, bu oddiy haqiqatni koʻpchilik oʻquvchilarga yetkazishning yagona yoʻli: dars boshida umumiy qoidalarni qanchalik tez “tushunsangiz” maʼlum bir mavzuda ham, mavzu boʻyicha ham navigatsiya qilish shunchalik oson boʻladi. barcha tegishli sohalar. Bu, ayniqsa, mutaxassislar ba'zan tom ma'noda qayta qurishga to'g'ri keladigan murakkab zamonaviy sharoitlar uchun juda muhimdir.
dars tahlili diagrammasi namunasi
dars tahlili diagrammasi namunasi

Biz taklif qilayotgan reja universal ekanligini tushunish muhimdir. Xususan, matematika darsini tahlil qilish sxemasi rus tili darsini tekshirishdan farq qilmaydi. Materialni taqdim etishga yondashuv bir xil va har qanday holatda ham bolalar yangi materialni qiziqish va samimiy istak bilan o'rganishlari kerak, bu kelajakda ular uchun foydali bo'ladi.

Nima qilishim kerak?

Shunday qilib, biz tahlil metodologiyasi bilan bevosita shug'ullanishni boshlaymiz. Birinchidan, darsning parchalari tanlab tekshiriladi. Mutaxassis o‘quvchilar nima bilan shug‘ullanayotgani, ular uchun qanday imkoniyatlar yaratilganini aniqlaydi. Biroq, bunga e'tibor ham bermaslik kerak. Dars davomida quyidagi texnologiyalardan foydalanish kerak:

  • Muammolar dialogi. Bunday holda, talabaga qandaydir atipik beriladivazifa. U darsda olgan ma'lumotlaridan foydalanib, uning yechimini topishi kerak. Nostandart yondashuv va zukkolik mamnuniyat bilan qabul qilinadi. Bu, ayniqsa, darsni tahlil qilish (9-sinf va undan yuqori) talabalar va korxona vakillarining uchrashuvi bilan bir vaqtda (kasbiy yo'n altirish paytida) amalga oshirilganda yaxshi bo'ladi.
  • Samarali oʻqish. Nomidan ko'rinib turibdiki, talaba matn bilan yaqindan ishlaydi, eng kerakli ma'lumotlarni aniqlaydi. Bu bosqich muammoli dialogdan oldin bo'lsa yaxshi bo'ladi: shu tarzda siz yangi materialning o'zlashtirilganligini vizual tarzda tekshirishingiz mumkin.
  • O’quv muvaffaqiyatini aks ettirish yoki baholash. Talabalar bajarilgan ishni adekvat baholashni, undagi xato va kamchiliklarni aniqlashni, kelajakda ularni oldini olish yo'llari haqida xulosa chiqarishni o'rganadilar. Agar bir vaqtning o'zida asosiy tezislar yozilsa va har bir necha darsda talaba tuzilgan sharhlarga qanchalik rioya qilishini tekshirsa, juda yaxshi. Maktabdagi darsni tahlil qilishning bunday sxemasi bolalarga ushbu turdagi faoliyatning amaliy ahamiyatini ko'rsatishga imkon beradi.

Oʻqituvchi dars davomida qanday vazifalarni bajarishi kerak?

Ularning bir nechtasi bor va ularning barchasi bir xil darajada muhim. Eng klassik va aniq funktsiya tartibga solishdir. O'qituvchi darsning maqsadlarini qo'yadi va umumiy rejasini tuzadi, shuningdek, u o'quvchilar oldingi sinflarda qo'yilgan muammolarni qanchalik muvaffaqiyatli hal qilganliklarini aniqlaydi. Oddiy qilib aytganda, u sinf va uy vazifalarini baholaydi.

Boshlang'ich maktab tahlili darsi
Boshlang'ich maktab tahlili darsi

Lekin koʻplari tozaikkinchi funktsiyani unuting - kognitiv. Talabalarning yangi narsalarni o'rganishi o'qituvchining xohishiga yoki etishmasligiga bog'liq.

Ba'zi o'qituvchilar torlar nazariyasi asoslari bo'yicha tushuntirishni qiziqarli hikoyaga aylantirishi mumkin, boshqasi esa qiziqarli san'at asarini o'rganishni haqiqiy qiynoqlarga aylantirishi mumkin. Dars tahlilining ushbu misoli uni o‘rgatuvchining shaxsiy jozibasi va xarizmasi qanchalik muhimligini ko‘rsatadi.

Bir narsani tushunish muhim. Bu funktsiyani bajarish darajasini tahlil qilganda, inson o'zi tushuntirayotgan materialning amaliy tomonlarini qanchalik ochib bera olishini hisobga olish kerak. Misol uchun, agar siz elektroliz nazariyasi asoslarini quruq so'zlab bersangiz, faqat eng qaysar o'quvchilar hodisaning mohiyatini o'rganishga harakat qilishadi. Agar bunday jarayonlar, masalan, avtomobil akkumulyatorlarida sodir bo'lishi haqida batafsil gapiradigan bo'lsak, ular oddiy suv va osh tuzidan ko'plab muhim moddalarni olish uchun ishlatilishi mumkinligi haqida gapiradigan bo'lsak, ular sezilarli darajada qiziqish uyg'otadi. Bu dars tahlilining eng muvaffaqiyatli namunasidir.

Talabalar oʻrtasidagi muloqot va munosabatlar haqida

Uchinchi funksiya kommunikativdir. Ko'pgina o'qituvchilar ham bunga e'tibor bermaydilar, bu esa bolalar uchun dahshatli oqibatlarga olib keladi. Ushbu o'qituvchi rolini tayinlash bir vaqtning o'zida oddiy va murakkab. U bolalarni to'g'ri gapirishga, o'z fikrlarini boshqalarga etkazishga o'rgatishi va omma oldida gapirishdan tortinmasligi kerak. Shu bilan birga, biz "universal ma'ruzachi" yaratish haqida gapirmayapmiz: talaba, agar u qandaydir noto'g'ri fikr bildirsa ham, uni o'zi bilan muhokama qila olishi kerak.o'rtoqlar, birgalikda o'z nazariyasining noaniqliklari haqida xulosaga keling va muxoliflarning e'tirozlarini inobatga oling.

Agar inson buni yoshligidan o'rganmasa, uni hech qanday yaxshilik kutmaydi. Yoki u bitta taxminni ifoda eta olmaydigan "kulrang sichqoncha"ga aylanadi yoki aksincha, boshqa odamlarning fikriga mutlaqo toqat qilmaydigan demagogga aylanadi. Va bu yerdagi chiziq, qanchalik g'alati ko'rinmasin, juda nozik. Bu, ayniqsa, tahlili chuqurroq bo'lishi kerak bo'lgan dars boshlang'ich maktabda o'tkazilsa, to'g'ri keladi.

Shaxs funksiyasi

Biz uni alohida band qilib qoʻyganimiz bejiz emas, chunki oʻqituvchining bu rolining ahamiyatini eʼtiborsiz qoldirish qiyin. Uni qanday shifrlash mumkin? Bu erda o'qituvchining vazifasi axloqli, mas'uliyatli, o'z-o'zini ta'minlaydigan shaxsni shakllantirishdir. Har bir bola noyobdir, shuning uchun buni qilish qiyin bo'lishi mumkin. Muayyan qiyinchilik shundaki, ko'plab o'qituvchilar ongli yoki ongsiz ravishda o'zlari uchun ma'lum "sevimlilarni" tanlaydilar, ularga bo'lgan munosabat ba'zi shaxsiy fazilatlari tufayli yaxshiroq bo'ladi.

dars tahliliga misol
dars tahliliga misol

Har qanday holatda ham, bu mamlakatdagi barcha maktablarda ta'limga yondashuvlarni o'rganish uchun ko'p vaqt sarflagan GEFning ko'plab mutaxassislarining xulosalari. Aynan ularning talablari asosida ushbu materialda taklif qilingan darsni tahlil qilish rejasi tuzilgan.

Bunday bo'lmasligi kerak, chunki bunday vaziyat sinfning qolgan a'zolari tomonidan dushmanlik bilan qabul qilinadi, o'qituvchining obro'si pasayib ketganda, talabalar uning so'zlari va harakatlariga nisbatan ancha tanqidiy munosabatda bo'lishadi. Bularning hammasisinf bilan to'liq ishlashni va bolalarga yangi materialni berishni juda qiyinlashtiradi. Shunday qilib, biz umumiy ma'lumotlarni oshkor qildik. Shundan so'ng siz qalam va qog'ozga zaxiralashingiz mumkin. Ulardan tahlilning har bir elementi uchun ball olishlari talab qilinadi.

Muhim! Bunday holda, baholash odatiy besh balli tizim bo'yicha emas, balki faqat ikki ballli tizim bo'yicha (0 dan 2 gacha) amalga oshiriladi. Bunday holda, quyidagi mezonlarga amal qilish kerak: agar "0" bo'lsa, dars standartlarga to'liq javob bermaydi. Agar "1" bo'lsa, u to'liq mos kelmaydi. Shunday qilib, "2" ball hamma narsa a'lo darajada bajarilganligini anglatadi. Xo'sh, darsni tahlil qilish sxemasi nimani anglatadi? Namuna darsning har bir bosqichini alohida ko‘rib chiqishni nazarda tutadi.

Darsni tahlil qilish bosqichlari

Birinchi bosqich: dars sifatini tekshirish, dars bajarishi kerak boʻlgan funksiyalarning bajarilishini oʻrganish (tarbiyaviy, rivojlantiruvchi va tarbiyaviy). Shuningdek, ular o'quv jarayonining tashkil etilishiga e'tibor berishadi: u qanchalik mantiqiy tashkil etilganligi, ma'lumotni taqdim etish usuli va boshqa muhim omillar. Va nihoyat, ushbu bosqich uchun eng muhimi, o'qituvchi talabalarning motivatsiyasini qanchalik yaxshi ta'minlay oladi, shunda ular ularga taqdim etilgan yangi materialni to'liq va samarali o'zlashtiradilar. Maqsadlar, tashkilotchilik va motivatsiya doimiy ravishda kiritiladi.

tarix darsini tahlil qilish
tarix darsini tahlil qilish

Va endi tahlil qilingan darsning Federal Davlat Ta'lim Standartining so'nggi talablariga muvofiqligiga e'tibor beraylik. Ushbu bosqichda ular bir nechta savollarga javob berishadi:

  • Oʻqituvchi eng soʻnggiga eʼtibor beradimi?ta'lim standartlari va amaliyotlari. Albatta, 1-sinfdagi darsni tahlil qilish bunday qat'iy talablarni nazarda tutmaydi, lekin o'rta maktab o'quvchilarining darslarini tekshirishda bunga katta e'tibor berilishi kerak.
  • Bolalarning universal ta'lim faoliyati (UUD) qobiliyatini shakllantirish. Boshqacha qilib aytganda, talabalar turli vaziyatli muammolarni hal qilishda ularga berilgan ma'lumotlardan tez va malakali foydalana oladilar.
  • Ta'limga yangi yondashuvlardan amaliy foydalanish juda muhim: loyihalar, tadqiqotlar.

Oldingi holatda bo'lgani kabi, har bir kichik element ball bilan baholanadi. Keyingi bosqichda darsning o'zi mazmuni baholanadi. Xo'sh, darsni tahlil qilish sxemasi yana nimani nazarda tutadi? Ushbu maqola sahifalarida biz taqdim etgan namuna dars mavzusiga chuqur kirib borish imkonini beradi.

Darsning ilmiy asosliligi

Birinchidan, taqdim etilgan material ilmiy tasdiqlangan ma'lumotlarga qanchalik mos keladi. O'qituvchining bu masalaga qarashi qanchalik ob'ektiv. Nihoyat, dars mazmuni dastur talablariga qanday javob beradi. Bu ham ko'pchilik tomonidan e'tibordan chetda qolmoqda, bu yaxshi narsa emas. Shuningdek (Federal Davlat Ta'lim Standartining so'nggi talablariga muvofiq) darsda imkon qadar ko'proq amaliy vaziyatlarni ko'rib chiqish kerak, shunda dars doirasida berilgan ma'lumotlar talaba tomonidan kattalar hayotida muvaffaqiyatli ishlatilishi mumkin., "maydon" sharoitida.

Nihoyat, dars dasturlari mantiqiy ravishda bir-biriga bog'langan bo'lishi kerak. Bu o'quvchilarning sinfda berilgan ma'lumotlarni tushunishlarini osonlashtiradi va tezlashtiradieng murakkab, ko'p bosqichli mavzularda bolalarni "tushunish" jarayoni. Shunday qilib, GEF darslarini tahlil qilish sxemasi quyidagi fikrlarni baholashda to'xtashni o'z ichiga oladi:

  • Ilmiy asoslilik.
  • Dasturga koʻra.
  • Nazariy va amaliy qismlar oʻrtasidagi aloqa.
  • Avval oʻtilgan mavzular va yangi material oʻrtasidagi aloqa. Agar o'qituvchi boshlang'ich maktabda dars o'tayotgan bo'lsa, bu ayniqsa muhimdir. Bunday faoliyatni tahlil qilish ayniqsa ehtiyotkorlik bilan amalga oshirilishi kerak.

Mashg'ulotlar o'tkazish metodikasi

Bu erda asosiy e'tibor o'qituvchining muammoli vaziyatlarni yaratish va dialoglar o'tkazish qobiliyatiga qaratiladi, bunda talabalar ushbu muammolarni hal qilish yo'llarini izlaydilar. Bu, shuningdek, Federal Davlat Ta'lim Standartining yangi talablari toifasidan. Bu ochiq darsni koʻrib chiqishda koʻrib chiqiladi.

Deduktiv va reproduktiv faollikning ulushi qanday? O'qitish sifatini aniqlashning eng oson yo'li quyidagi turdagi savollarning nisbati hisoblanadi: "o'qing, ayting, qayta yozing" va "isbotlang, tushuntiring, taqqoslang". Ularga berilgan javoblar qanchalik oxirgi va qanchalik to'liq, ob'ektiv bo'lsa, o'qitish jarayoni shunchalik yaxshi bo'ladi. Eng muhimi, shu bilan birga, bolalar hatto murakkab o'quv dasturini o'zlashtirishda ancha yaxshi va to'liqroqdir. Unga taqdim etilgan va har yili ortib borayotgan hajmlarni hisobga olsak, bu juda muhim.

Agar tarix darsi tahlil qilinayotgan boʻlsa, unda dalillar va taqqoslashlarga urgʻu maksimal boʻlishi kerak. Bunda o‘quvchilar nafaqat o‘tmish voqealari haqidagi faktlarni eslab qolishadi, balki ular nima uchun va nima uchun bunday bo‘lganini mustaqil tushunishlari mumkin.sodir bo'ldi.

1-sinfda dars tahlili
1-sinfda dars tahlili

Talabalar va o’qituvchilarning mustaqil ishlari nisbatiga ham e’tibor beriladi. Qanchalik tez-tez tinglovchilar muammoni mustaqil ravishda tekshiradilar va u bo'yicha xulosa chiqaradilar? Talabalar nafaqat o‘qituvchini diqqat bilan tinglash, balki mustaqil ravishda muammoning yechimini izlay olishi, faqat o‘zlari topilgan ma’lumotlardan foydalanishlari kerak. Bu GEF darslarini tahlil qilish sxemasi majburiy ravishda qabul qiladigan asosiy holat.

Va qanday qilib xulosa qilish mumkin? Bu juda oddiy: har bir elementni tekshirish natijalaridan olingan ballar qo'shiladi. Yakuniy miqdor qanchalik katta bo'lsa, shuncha yaxshi.

Tavsiya: