Maktabda ishlayotgan o'qituvchilar doimo dars rejasini ishlab chiqish va eslatmalarni tuzish muammosiga duch kelishadi. Dars rejasi nafaqat maktab ma'muriyati o'qituvchining darsga tayyorligini tekshirishi, balki o'qituvchi uni chuqur tushunishi, ish jarayonida adashmasligi va nima qilish kerakligi haqida tashvishlanmasligi uchun ham talab qilinadi. bolalar keyingi qirq besh daqiqada.
Keyin, biz referatning asosiy tarkibiy qismlari va unga qoʻyiladigan talablarni koʻrib chiqamiz. Bundan tashqari, biz sizga reja va dars sxemasi shablonini yozish bo‘yicha amaliy maslahatlar beramiz.
Asosiy abstrakt talablar
Dars konspekti Ta’lim vazirligi tomonidan tasdiqlangan o’quv rejasi talablariga muvofiq ishlab chiqilgan. Har qanday dars muayyan mavzuga mos kelishi va o'quv rejasida belgilangan vazifalarni bajarishi, tasdiqlangan ta'lim va tarbiya maqsadlariga javob berishi va aniq tuzilishga ega bo'lishi kerak.
GEF dars rejasidars turiga qarab ishlab chiqilgan. Bugungi kunga qadar quyidagi dars turlari ajratilgan:
- Yangi bilimlarni assimilyatsiya qilish.
- O'rganilayotgan materialni birlashtirish.
- Takrorlash.
- Bilim va malakalarni tizimlashtirish va umumlashtirish.
- Bilim va koʻnikmalarni nazorat qilish.
- Bilim, koʻnikma va malakalarni tuzatish.
- Qoʻshma dars.
Bundan tashqari, murakkab va o'ziga xos tuzilishga ega bo'lgan integral va noan'anaviy darslar mavjud. Dars turidan qat'i nazar, reja tuzilishi o'zgarishsiz qoladi:
- Reja rejasining sarlavhasi.
- Tashkiliy bosqich.
- Darsning maqsad va vazifalarini belgilash.
- O'quv faoliyati uchun motivatsiya.
- Mulohaza va darsni yakunlash.
Reja komponentlari
Har qanday dars rejasi quyidagi bo'limlarga ega:
- Dars, uning turi va shakli, maqsadlari, vazifalari haqidagi asosiy ma'lumotlarni o'z ichiga olgan sarlavha.
- Darsning borishi xulosaning asosiy qismi boʻlib, unda har bir oʻqituvchining harakati bosqichma-bosqich, tashkiliy paytdan boshlab, xulosa yoki mulohaza bilan yakunlanadi.
- Uyga vazifa. Agar sinov darsi boʻlsa, u yoʻq boʻlishi mumkin.
Keyin, biz ushbu fikrlarning har birini batafsil ko'rib chiqamiz.
Mavhum sarlavha
Dars rejasi har doim sarlavha bilan boshlanadi. Unda shunday deyilgan:
- Dars mavzusi. U ko'pincha o'qituvchining dars rejasiga yoziladi.
- Maqsad. Har bir darsning o'ziga xosligi boruchlik maqsadi. U quyidagilarni o'z ichiga oladi: o'qitish (masalan, mavzu haqida tushuncha berish, bilimlarni umumlashtirish va tizimlashtirish, ko'nikmalarni rivojlantirish); rivojlantirish (xotira, fikrlash, xushmuomalalik, mustaqil ishlash qobiliyatini rivojlantirish); tarbiyalash (vatanparvarlik, mehnatsevarlik, tartib-intizom va boshqalarni singdirish yoki singdirish).
- Talabalar dars davomida egallashlari kerak boʻlgan minimal bilim va koʻnikmalarni belgilaydigan topshiriqlar. Taʼlim vazirligi talabalar uchun qoʻygan bilim talablariga javob berish uchun talab qilinadi.
- Dars turi.
- Darsda qoʻllaniladigan usul va uslublar: mashq usuli, maʼruza, suhbat, mikrofon, diktant va boshqalar.
- Darsda foydalaniladigan jihozlar: video va audio materiallar, rasmlar, taqdimotlar, kartalar.
- Adabiyot. Shuningdek, darsni tayyorlashda foydalanilgan manbalar - maqolalar, darsliklarni ko'rsatish tavsiya etiladi.
Darsning borishi
Referatning asosiy qismi tanlangan dars rejasi, uning borishi. Standart sifatida quyidagi komponentlarni ajratish mumkin:
- Tashkiliy lahza. Har bir dars u bilan boshlanadi. Tashkiliy bosqich talabalarning o‘z joylarini egallashini, salomlashishni, bo‘lmaganlarni aniqlashni, sanani yozib olishni o‘z ichiga oladi.
- Uy vazifasini tekshirish. Darsning bu qismi har doim ham tegishli emas. Masalan, yangi bilim va ko`nikmalarni o`zlashtirish darslarida, nazorat darslarida uy vazifalari tekshirilmaydi. Tasdiqlashning asosiy variantlari quyidagilardan iborat: og‘zaki so‘rov, doskada ishlash, kartalar yoki testlar.
- Oldin olingan bilimlarni yangilash suhbat shaklida amalga oshiriladi.
- Darsning maqsadi va vazifalarini, shuningdek uning mavzusini e'lon qilish orqali talabalarni yangi materialga tayyorlash. Buni topishmoq va boshqotirmalar, krossvordlar yordamida amalga oshirishingiz, muammoli savol berishingiz mumkin.
- Darsning asosiy qismi.
- Xulosa yoki mulohaza. Ish natijalari xulosalar, materiallar bo'yicha savollar, talabalarni baholashni nazarda tutadi.
Darsning asosiy qismi bir nechta nuqtalarga bo'lingan:
- Yangi material xabari. Bu hikoya yoki suhbat orqali materialni taqdim etish, darslik bilan ishlash, film tomosha qilishni o'z ichiga oladi.
- Bilimlar suhbat, darslik va daftar bilan ishlash, amaliy ishlarni bajarish, masalalar yechish, testlar bajarish, mustaqil ish, oʻyinlar orqali mustahkamlanadi.
Uyga vazifa
Referat oxirida uy vazifasi yoziladi. Bu koʻpincha darslik ustida ishlash va muayyan mashqlarni bajarishni oʻz ichiga oladi.
Agar sizda keyingi dars uchun dars rejangiz boʻlsa, oʻquvchilarni oʻrganish uchun tayyorlagan materialingizni qayta ishlashga taklif qilishingiz va keyin uni sinfdoshlaringiz bilan baham koʻrishingiz mumkin.
Shu bilan bir qatorda, oʻqituvchi oʻquvchilarga tanlashi mumkin boʻlgan tabaqalashtirilgan uy vazifasini taklif qilishi mumkin. Masalan, darslikdan mashqlarni bajaring yoki mavzu bo'yicha loyiha yarating - qo'llab-quvvatlash jadvallari, testlar, devor gazetalari, mustahkamlash uchun mashqlarni tanlang. Tabiiyki, ijodiy topshiriqlar alohida baholanadi. Talabalar bajarishlari mumkinyuqori ball talab qilmoqda.
Ochiq sessiya rejasi
Ochiq dars rejasi odatdagi rejadan unchalik farq qilmaydi. Asosiy farq - materialni, uni amalga oshirish usullari va usullarini diqqat bilan tanlash.
Ochiq darsning oʻziga xos epigrafi, koʻrgazmali materiallari boʻlishi, oʻquvchilar bilan ishlashda oʻqitishning innovatsion uslub va uslublaridan foydalanish maqsadga muvofiqdir. Dars uchun topshiriqlar va materiallar ham diqqat bilan tanlanishi, mavjud ta'lim normalari va standartlariga muvofiqligini tahlil qilish kerak. Barcha rejalashtirilgan ishlarni bajarish uchun zarur bo'lgan vaqtni iloji boricha aniq hisoblash muhim, shunda talabalar hamma narsani qilishga vaqtlari bo'ladi, lekin shu bilan birga dars erta tugamasligi kerak.
Oxirgi shablon
Agar siz dars rejasini qanday tuzishni bilmasangiz, tayyor shablondan foydalaning. Konturni chizish uchun siz tayyor sarlavhani to'ldirishingiz, shuningdek bo'yalgan har bir element uchun materialni tanlashingiz kerak.
Dars rejasi:
- Dars raqami.
- Mavzu.
- Dars turi.
- Dars turi.
- Maqsad: oʻrgatish, rivojlantirish, tarbiyalash.
- Vazifalar.
- Usul va texnikalar.
- Uskunalar.
- Adabiyot.
Darsning borishi:
- Tashkiliy lahza.
- Uy vazifasi tekshirilmoqda.
- Mavzu boʻyicha bilim va koʻnikmalarni yangilash.
- Mavzu va maqsad e'loni.
- Yangi material xabari.
- Mustahkamlash.
- Xulosa.
- Baholash.
- Uy qurilishitopshiriq.
Tuzilish boʻyicha maslahatlar
Mana bu yerda qayd qilish boʻyicha amaliy maslahatlar.
- Dars rejasini tuzish har doim mavzu, maqsad va vazifalarni shakllantirishdan boshlanadi.
- Darsda tayanadigan asosiy tushuncha va ta'riflarni belgilab qo'yganingizga ishonch hosil qiling. O'zingiz uchun mavzuni o'rganishda foydalaniladigan atama va tushunchalarning mini-lug'atini tuzsangiz foydali bo'ladi.
- Bu darsda oʻquv materialining qaysi qismini va keyingi darslarda qaysi qismini oʻrganishingizni aniqlang.
- Dars turini (yangi materialni o'rganish, mustahkamlash, qo'shma dars) va turini (ma'ruza, kino darsi, amaliy yoki laboratoriya ishi) aniqlang.
- Mavzu boʻyicha material va adabiyotlar, oʻquv materiallari va jihozlari, koʻrgazmali qurollarni oling.
- Bir "ta'kidlash" bilan tanishing: epigraf, qiziqarli fakt, tajriba.
- Dars oxirida suhbat yoki testlar yordamida bilimingizni qanday tekshirishni oʻylab koʻring.
- Uyga vazifa miqdorini hisobga oling, mos materiallarni tanlang.
- Mavzu boʻyicha kartalar tayyorlaganingizga ishonch hosil qiling. Agar sinf siz qo'ygan vazifalarni tezda bajarsa, siz har doim qo'shimcha topshiriq berishingiz mumkin.
- Rejani tuzganingizdan so'ng, uni ko'rib chiqishni unutmang, qalam bilan imzo qo'ying, har bir bosqich uchun taxminan qancha vaqt ketadi. Agar sizga vazifalar juda ko'p bo'lib tuyulsa, tashlab yuborishingiz mumkin bo'lgan narsalarni o'zingiz uchun aniqlang. Vazifalar kam boʻlsa, qoʻshimchasini tanlang.
- O'tkazganingizdan so'ng, xulosangizni tahlil qilishni unutmang, qaysi vazifalar "zarba bilan" ketganiga va qaysi biri ortiqcha bo'lib chiqqaniga e'tibor bering. Quyidagi xulosani tayyorlashda olingan natijalarni ko'rib chiqing. Ayniqsa, agar siz ushbu mavzu bo'yicha ochiq dars rejasini taqdim qilmoqchi bo'lsangiz.
Xulosa
Dars rejasi o'qituvchida bo'lishi kerak bo'lgan asosiy hujjatlardan biridir. Annotatsiyada mavzu, maqsad, vazifalar ko'rsatilgan, shuningdek, darsning borishi batafsil ko'rsatilgan. Uning yordamida o‘qituvchi nafaqat ma’muriyatga o‘zining ta’lim jarayoniga tayyor ekanligini isbotlashi, balki har qanday darsni muammosiz o‘tkazishi mumkin.